Manifesto

Size bir çağrımız var, izninizle başlıyoruz…

Birçoğumuz Sakarya şehrinde doğup büyümüş, bu şehrin gelenekleriyle ve kültürüyle yetişmiş, birçoğumuzda eğitim-öğretim hayatı için bu şehre gelip, bu şehrin ruhuyla beslenen ve en önemlisi sinemaya tutkusu olan bir grup gençleriz. Genç yaşımıza rağmen, ruhumuzun derinliklerinde hissettiğimiz ve yaşamak istediğimiz sinema sevgimizi, bu şehrin ışıklarında, sokaklarında ve tabiatında yaşamak ve yaşatmak için bir araya geldik.

Yıllar önce, Türk sinemasında “Sinemacılar Kuşağı”nın başlangıç yıllarında bir çok sinemacının ilk uğrak yeri olan Sakarya, bir çok usta sinema emekçilerinin evi olmuş, sinemanın ilk güzide eserlerine sahne olmuştur. İlk yıllarda Türk sinemasına gerek mekan anlamında gerek oyuncu anlamında gerekse dağıtım ağı olarak Anadolu’nun bir çok köşesine filmleri halkla buluşturan ilk uğrak yeri olan şehrimizde, yıllardır sinemadan uzak geçen zamanlarını yeniden şenlendirmek ve sinemamıza yeni bir seyir sağlamak istiyoruz.

Önceliğimiz, sinemamızda yenilikçi, ufukların ilerisini gören işleri ortaya koyarak bu bağlamda teorik ve pratik kavramları özümseyen, bu alanda yetkin bilgilerin edinen, aktarmak isteyen ve bu kavramları öğrenmek, deneyimlemek isteyen insanları bir araya getirmektir. Bu ilerleyişimizde bir yol haritası çizdik. İşte haritamız;

  1. Sinema alanında genç deneyimler edinmiş, bu konularda yeri geldiğinde alaylı, yeri geldiğinde bir eğitim-öğretim hayatında edindiği bilgileri deneyimlemek ve aktarmak isteyen insanlarla bir ekip ruhunu yansıtmak için yola çıktık.
  2. Yönetim ilerleyişimizde her zaman saygı ve sevgi çerçevesinde birçok düşünceyi olumlu bir şekilde karşılamak ve uygun bir biçimde uygulamaya çalışmak için yola çıktık.
  3. Bir film yapım sürecinde, çalışan tüm ekibin oluşumunda belirli bir eğitim çizgisi oluşturarak, yenilikçi fikirleri ortaya çıkmasını sağlamak için yola çıktık.
  4. Film alanında, kendi deneyimleriyle seçtikleri yolda ilerleyen insanların deneyimlerini saha çalışmalarına aktararak, film yapımını yerinde yaşamak ve yaşatmak için yola çıktık.
  5. Bir yönetmen olarak, sinema kuralları içerisinde film yapım ekibini bir arada tutan, rejisör ruhunu yaşamak isteyen insanları bir araya getirmek istiyoruz. Bu ruhu öğrenmek, yaşamak isteyen sinemaseverlere yol açmak, bu ruhun birlikteliğini sağlamak için yola çıktık.
  6. Bir filmin yol haritası olan senaryo için kalemi ve hayal gücü derin, anlatımı sağlam, hayat gibi gerçekçi ve doğrusal yolda ilerleyen hikayeleriyle yaşayan sinemaseverleri, görsellikle buluşturmak için yola çıktık.
  7. Görüntünün gücüne inanan, sinema diline hakim, hayatın her türlü resmine bütün bir şekilde bakabilen ve bütün gerçekliğiyle resmedebilen kamera  vizöründen perdeye aktarabilen sinema sevgisine sahip bir film ruhu oluşturmak için yola çıktık.
  8. Türk sinemasının yenilenen dönemlerinde, ufkun ilerisine yol almak, yenilenen sinemamızda, bakış açısı derin anlatımlara sahip filmlere, beyaz perde de yeni ruhu yakalamak için yola çıktık.
  9. Tek ve özgün olan yeni filmleri görmek isteyen seyirciler için, teknik ve teorik kaynakları iyi şekilde kullanabilen ve şekillendirebilen, samimi bir sinema oluşturmak için yola çıktık.
  10. Her şeyden önce yönetmeninden, senaristine, görüntü yönetmeninden kameramanına, sanat ekibine, reji ekibine, ışıkçısına, cast ekibine, oyuncusuna, yeni ve genç sinema emekçilerini yetiştiren ve bir araya getiren bir aile olmak için yola çıktık.

Bu çıktığımız yolculukta Sakarya Film Ekibi ailesi olarak bizler, Yeni dönem Türk sineması içerisinde güzel işler başarmak, seyirci olarak baktığımız beyaz perde de taze ve genç bir ruhla filmler üretmek, bu alanda yetkin isimler olarak yetişmek ve yetiştirmek istiyoruz. Eskilerinde dediği gibi her zaman önemli olan ilk adımı atmaktır ve biz çizdiğimiz yol haritamızda ilk adımlarımızı attık ve yürümeye devam ediyoruz. Bu yürüyüşümüzde gelin sizde bu ailenin bir parçası olun ve hep beraber sinema ruhunu yaşayalım ve yaşatalım. Usta rejisörlerimizinde dediği gibi,

“Sinema hayata, insana en önemlisi de kendimize tuttuğumuz aynadır.” Gelin o aynayı beraber tutalım ve beraber görelim hayatı, insanı ve kendimizi…

Sakarya Film Ekibi